Kondycja rynku pracy w branży automotive

Home / Blog /

Od ponad roku dookoła nas panuje przekonanie, że rynek pracy stał się idealny dla każdego pracownika. Wciąż pojawiają się nowe stanowiska, a osoby poszukujące stałego zatrudnienia mogą dowolnie przebierać w ofertach pracodawców, którzy intensywnie walczą o odpowiedniego specjalistę. Słyszymy regularnie o coraz to lepszych benefitach pozapłacowych, elastycznym czasie pracy, wyższych pensjach, ale to teoretycznie wciąż nie do końca zadowala to kandydatów.

Czy jednak we wszystkich branżach panuje taka sielanka i czy faktycznie wygląda to tak dobrze od strony kandydata, jak głoszą o tym najnowsze raporty i dane przedstawiane przez portale branżowe?

Jednym z głównych wyzwaniem obecnych czasów dla firm z branży motoryzacyjnej  pozostaje optymalizacja kosztów pracowniczych. Wskutek spadającej stopy bezrobocia niedobór pracowników i wzrost wymagań względem pracodawcy stają się poważnym problemem dla branży. Przewidywany w tym roku wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze motoryzacyjnym wyniesie aż 5,4 procent.

Kolejnym dość obciążającym dla firm z branży motoryzacyjnej problemem stają się rosnące wymogi środowiskowe w Unii Europejskiej. Omawiane wymagania przekładają się one na spadek liczby rejestracji aut z silnikiem Diesla, które napędzają wzmożone inwestycje w alternatywne źródła zasilania, generując przy tym intensywny wzrost kosztów technologicznych.

I wilk syty i owca cała

Motoryzacja to aktualnie jedna z najbardziej dochodowych gałęzi polskiej gospodarki odpowiedzialna za 8 proc. naszego PKB. Producenci części zatrudniają w Polsce 147 tys. osób, co stanowi aż 80 proc. miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym. Rynek pomimo pewnych trudności, prężnie pnie się i rozwija, generując ciągłe powstawanie nowych miejsc pracy.

Ciekawym czynnikiem wzrostowym na rynku automotive jest również poziom wykwalifikowania pracowników. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi swoich umiejętności, dokształcają się oraz poświęcają swój czas na specjalistyczne szkolenia branżowe zwiększając swoja konkurencyjność na rynku pracy.

Pomimo lekkiej niepewności wynikającej z powyższych problemów, branża motoryzacyjna dalej będzie znacząco rosła, a dzięki temu też tworzyła korzystną przestrzeń dla pracodawców oraz pracowników.

You have a question

Write to us and one of our consultants will contact you!