Sytuacja na rynku pracy warsztatów motoryzacyjnych

Home / Blog /

Ostatnimi czasy wiele się słyszy w mediach o rynku pracownika i dobrych warunków do zmiany miejsca zatrudnienia. Czy rzeczywiście warsztaty poszukują w dalszym ciągu nowych pracowników oraz są problemy z znalezieniem specjalisty powiedzmy od napraw mechanicznych lub blacharskich? Czy rzeczywiście tak wygląda sytuacja warsztatów motoryzacyjnych? Jak mają się pogłoski do rzeczywistości? Właśnie opublikowano badanie, które rzuca trochę światła na te pogłoski. Zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu o sytuacji pracownika na rynku motoryzacyjnym w naszym kraju.

Wśród mechaników wiele się słyszy, że trudno o dobrego pracownika i trzeba długo szukać, aby znaleźć kogoś odpowiedniego do zapełnienia wakatu. Dane z poniższego badania wskazują, że jest to prawda. Z ankietowanych właścicieli warsztatu 52% aktualnie ma do zapełnienia jedno lub więcej miejsc pracy. Jest to ciekawą obserwacją ponieważ koszty warsztatów, a przede wszystkim koszty pracownicze rosną.  Z tego wynika jasno, że pracownicy są poszukiwani i jest niedobór na rynku.

 

 

 

Jednak pojawia się pytanie, kto jest poszukiwany? 63% respondentów odpowiedziało, że poszukuje mechaników i te ogólne stwierdzenie zdecydowanie króluje nad pozostałymi. Następny w kolejności jest elektromechanik - takiej odpowiedzi udzieliło 24% respondentów. Środkową część tabeli zdominowali przedsiębiorcy poszukujący blacharzy, elektryków samochodowych, wulkanizatorów oraz lakierników - po 10%. Najmniej poszukiwani są wulkanizatorzy oraz specjaliści od skrzyni biegów wedle wyników badania. Jak widać wiele różnych specjalizacji w branży warsztatowej jest aktualnie poszukiwanych i możliwości zapełnienia tych wakatów przez osoby zaznajomione z branżą warsztatową są szerokie.

Ta sama grupa respondentów odpowiedziała również na pytanie jaka specjalizacja ich zdaniem jest najbardziej poszukiwana na rynku. Tutaj pojawia się ciekawa obserwacja, bo ogólna specjalizacja „mechanik” znalazła się na drugim miejscu.

Pracodawcy poszukują przede wszystkim znających się na swym fachu elektromechaników. Na to że jest to najbardziej poszukiwana specjalizacja na rynku motoryzacyjnym wskazało aż 3/4 ankietowanych właścicieli serwisów. Jest to znak, że zapotrzebowanie na profesję jest ogrmone i elektromechaników jest po prostu zbyt mało by zapełnić brakujące miejsca w warsztatach motoryzacyjnych. Na miejscu drugim znalazł się mechanik, którego poszukuje blisko połowa ankietowanych. Na dalszych pozycjach niemal z 30% znaleźli się elektryk i mecchatronik. Widać wyraźnie, że istnieje również zapotrzebowanie na osoby zajmujące się tak zwaną „blacharką” z 15% zgłoszeń Jeden procent ankietowanych zwróciło uwagę na zapotrzebowanie na specjalistów od diagnostyki podwozia samochodowego.

 

Jednym słowem warto również nadmienić, że w przytoczonym badaniu pokazano, że branża motoryzacyjna i warsztaty się rozwijają - a co za tym idzie mogą inwestować w siebie, nowych pracowników oraz muszą inwestować w wiedzę pracowników i szkolić ich. W branży będzie z roku na rok przybywało zapotrzebowania na specjalistów, a w szczególności wykwalifikowanych mechatroników i elektromechaników, którzy będą w stanie obsłużyć coraz to nowsze samochody wyposażone w coraz bardziej wyrafinowaną i skomplikowaną elektronikę i systemy bezpieczeństwa. Branża motoryzacyjna jest otwarta szczególnie na młodych pracowników, którzy chcą się rozwijać i zdobywać nową wiedzę o zaawansowanych technicznie maszynach.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez Grupę Medialną MotoFocus na zlecenie Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych oraz firmę Frost&Sullivan za pomocą ankiety internetowej (CAWI) po więcej szczegółów dotyczących badania zapraszamy na stronę www.motofocus.pl gdzie dostępny jest cały artykuł dotyczący interpretacji tego badania.

You have a question

Write to us and one of our consultants will contact you!